Тарас Шевченко - крестный отец украинского национализма (СИ)
Во дні фельдфебеля-царяКапрал Гаврилович БезрукийТа унтер п'яний ДолгорукийУкрайну правили. ДобраТаки чимало натворили,Чимало люду оголилиОці сатрапи-ундіра…… А ми дивились, та мовчали,Та мовчки чухали чуби.Німії, подлії раби,Підніжки царськії, лакеїКапрала п'яного! Не вам,Не вам, в мережаній лівреїДонощики і фарисеї,За правду пресвятую статьІ за свободу. Розпинать,А не любить ви вчились брата!О роду суєтний, проклятий,Коли ти видохнеш? Коли…… О зоре ясная моя!Ведеш мене з тюрми, з неволіЯкраз на смітничок Миколи,І світиш, і гориш над нимОгнем невидимим, святим,Животворящим, а із гноюВстають стовпом передо мноюЙого безбожнії діла…Безбожний царю! творче зла!Правди гонителю жестокий!Чого накоїв на землі! (1857)Возникновение царской власти наш теоретик самодержавия представлял себе так, что примитивнее не бывает:
В непробудимому Китаї,В Єгипті темному, у нас,І понад Індом і ЄфратомСвої ягнята і телятаНа полі вольнім вольно пасЧабан було в своєму раї.І гадки-гадоньки не має,Пасе, і доїть, і стрижеСвою худобу та співає…Аж ось лихий царя несеЗ законами, з мечем, з катами,З князями, темними рабами.Вночі підкрались, зайнялиОтари з поля; а пасущих,І шатра їх, убогі кущі,І все добро, дітей малих,Сестру, жену і все взяли,І все розтлили, осквернили,І, осквернених, худосилих,Убогих серцем, завдалиВ роботу-каторгу. МиналиЗа днями дні. Раби мовчали,Царі лупилися, рослиІ Вавілони муровали. (1860)Из этой глубокой историко-правовой концепции естественным образом рождается пламенный призыв:
О люди! люди небораки!Нащо здалися вам царі?Нащо здалися вам псарі?Ви ж таки люди, не собаки!…… Чи буде суд! Чи буде кара!Царям, царятам на землі?Чи буде правда меж людьми? (1860)До конца жизни Шевченко молится:
Царям, всесвітнім шинкарям,І дукачі, і таляри,І пута кутії пошли…Царів, кровавих шинкарів,У пута кутії окуй,В склепу глибокім замуруй. (1860)Что можно сказать в защиту самодержавия? Все уже сказала сама история. В сравнении с трагедией украинского и других народов под властью безбожников 20-го века его "страдания" под властью христианского монарха кажутся просто санаторием. Не будем идеализировать самодержавие, но большевики со своими кобзарями знали только один метод лечения головной боли - гильотину. Голодомор в урожайные годы -
такогоцарская Россия не знала.Как же украинцы относились к самодержавию? Совсем не так, как Шевченко. Вот, например, одно свидетельство об отношении украинца к Николаю Первому и декабристам (из письма А.О. Смирновой к Гоголю): "Государь, посылая казацкий полк на Кавказ, поручая старому атаману, сказал: "Смотри же, ты мне отвечаешь за свою голову и за них", а он отвечал: "Будь спокоен, царь, не сослужим тебе такой службы, как твои москали, як ты вступив на престол". Несомненно, кобзарь нашел бы отборные ругательства в адрес старого атамана. Нужно отдать ему должное: он ненавидел не только русских, но и украинцев, которые относятся к русским без ненависти. В частности, украинских гетманов:
Раби, подножки, грязь Москви,Варшавське сміття - ваші пани,Ясновельможнії гетьмани.Чого ж ви чванитеся, ви!Сини сердешної Украйни!Що добре ходите в ярмі,Ще лучче, як батьки ходили… (1845)Из всех гетманов наиболее ненавистен Богдан Хмельницкий. Сама Украина (правда, как всегда, не своим голосом) выносит ему приговор:
… Ой, Богдане!Нерозумний сину!Подивись тепер на матір,На свою Вкраїну…… Ой, Богдане, Богданочку!Якби була знала,У колисці б задушила,Під серцем приспала.Степи мої запроданіЖидові, німоті,Сини мої на чужині,На чужій роботі.Дніпро, брат мій, висихає,Мене покидає,І могили мої миліМоскаль розриває… (1843)Хмельницкому нет прощения. И не только ему, но и всякому, кто хоть чем-нибудь способствовал гетману (даже бессознательно). Вот к примеру, девушка с полными ведрами перешла дорогу (счастливая примета). Моментально следует страшное наказание не только ей, но и всему семейству. Не только на этом, но и на том свете:
… І вже ледве я наледвиДонесла до хати -Оту воду… Чом я з неюВідер не побила!Батька, матір, себе, брата,Собак отруїлаТію клятою водою!От за що караюсь,От за що мене, сестрички,І в рай не пускають. (1845)Сестрички ее - это две другие души, которые также не допущены в рай,
… Бо так сказав Петрові Бог:"Тойді у рай їх повпускаєш,Як все москаль позабирає…"Мало того, что Шевченко говорит от имени всей Украины, он берет на себя миссию наместника Бога на земле: украинский папа римский Тарас Первый.
Другие души тоже получили от него за коллаборационизм по полной программе. Одна, оказывается, напоила коня Петру Первому. Исход, разумеется, летальный:
… Я не знала, що я тяжко,Тяжко согрішила!Ледве я дійшла до хати,На порозі впала…І за що мене караютьЯ й сама не знаю…Мабуть, за те, що всякомуСлужила, годила…Що цареві московськомуКоня напоїла!…