Семен Палій герой українського народа
Подібно і про Палія співає Тарас Шевченко в гарній поемі «Чернець». У Києві на подолі посувається вулицями громадний похід. Музика грає, козацтво витанцьовує, а на переді Семен Палій у червоних штанах оксамитних матнею мете, гуляє, аж встає курява, та ще приспівує наче молодий козак. І так:
«Аж до Межигорського СпасаПротанцював сивий,А за ним і товариствоІ весь святий Київ.Дотанцював аж до брами,Крикнув: «Пугу,пугу!…Привітайте святі ченціТовариша з Лугу!»Свята брама одчинилась, -Козака впустили:І знов брама зачинилась,На вік зачиниласьКозакові».В монастирі Семен Палій не довго ще проживав, не довго згадував молоді літа та молився за Україну. Року 1710 розстався з життям найліпший може та найщиріший проводир в тик незвичайно сумних часах української руїни. Погиб чоловік, що мав найкращі гадки і так гарно взявся був переводити їх в діло; але вороги України стали боятися його, а свої позавидували йому. І всі ті темні духи подали собі руки і зловили та знищили народного борця в самих починах його патріотичних, народолюбних змагань!
Полягла козацька голова, як від вітру на степу трава: але слава не вмре, не поляже.
І справді Семен Палій, народний герой до нині живе в пам'яти українського народу. Народ славить його та банує сердечно за своїм любимцем проводирем.
«0й ти, Семене, Семене Палію,ти преславний козаче,за тобою Семене Палію,та вся Україна плаче».І розказує собі нарід на Україні, що Палій і тепер десь живий, і як Господь йому велів, міняється як місяць: старіє і молодіє.